Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 18-05-2024
Porada aktualna na dzień 18-05-2024
Data publikacji: 2024-01-19

Czy można wręczyć pracownicy wypowiedzenie w trakcie urlopu macierzyńskiego

PROBLEM

Pracownica do września przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy mogę jej wręczyć już teraz wypowiedzenie z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który liczony będzie dopiero od dnia powrotu po urlopie macierzyńskim?

RADA

Przepisy prawa pracy nie regulują czynności „wręczenia wypowiedzenia” jako czynności odrębnej od czynności dokonania wypowiedzenia umowy. Należy pamiętać, że w okresie urlopu macierzyńskiego do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy.

UZASADNIENIE

Z zasady wolności pracy wynika, że pracownik ma prawo do swobodnie wybranej pracy i nikomu, za wyjątkiem przypadków określonych w przepisach, nie można zabronić wykonywania zawodu. Tak jak pracodawca oraz pracownik mają prawo nawiązać współpracę na podstawie stosunku pracy, tak również zarówno jeden jak i drugi mają prawo stosunek pracy zakończyć. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do pracownika pracodawca jest w pewnych przypadkach ograniczony w zakresie swobody zakończenia współpracy.

Z przepisu art. 177 kodeksu pracy wynika zasada, zgodnie z którą w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części - do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem. Ponadto pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem.

Uwzględniając powyższe ograniczenia, należy przyjąć, że pracodawca nie powinien ani sporządzać, ani tym bardziej wręczać pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego oświadczenia woli zawierającego zamiar rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, nawet przyjmując, że ostateczne rozwiązanie stosunku pracy przypadałoby po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Sebastian Kryczka

specjalista z zakresu prawa pracy

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00